región: ► malé karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
150 mnm
trnava
+421 33 551 4657
.synagóga trnava - reprezentačná dvojvežová stavba v Trnave, stojaca neďaleko ortodoxnej synagógy, predstavuje typickú židovskú sakrálnu architektúru kombinujúcu historizujúce a orientálne prvky. Druhá - pôvodne ortodoxná synagóga slúži ako štýlová kaviareň.
synagóga trnava
.otváracie hodiny
pondelok-štvrtok
piatok
sobota
nedeľa
07:30 - 22:00
10:00 - 0:00
10:00 - 22:00
.poplatok za vstup
v závislosti od podujatia
.pre denné tipy na výlety sleduj naše
facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku
facebook skupinu @srdcomposlovensku
instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku
Pinterest nástenku Xplór
.sprievodca
ako sa dá k synagóge dostať ?
ako jedno z mála miest na Slovensku má Trnava zachované dve synagógy, obe pochádzajúce zo záveru 19. storočia. Ak Vás zaujíma súčasné umenie pozrite si Synagógu pri Halenárskej ulici. Parkovanie je dostupné na parkovisku Dolnopotočná, odkiaľ sú obidve Synagógy vzdialené severovýchodne len menej ako 100 metrov. Malá synagóga stojí na Haulíkovej ulici.
trochu z histórie
trnava bola už v stredoveku významným centrom židovského života, jej rabín Izák Tyrnau patril k popredným židovským učencom v regióne. V roku 1539 však na základe istého sporného únosu a vraždy dieťaťa nariadil kráľ Ferdinand I. z Trnavy vyhnať všetkých židov na večné časy a toto nariadenie zopakoval v roku 1686 aj cisár Leopold I. Až v roku 1717 uzavrel Šimon Michael z bratislavskej židovskej obce dohodu s mestom Trnava, ktorá umožňovala židom prechádzať cez mesto za poplatok.
„Večné časy“ trvali do roku 1783, keď Jozef II. Tolerančným patentom zrovnoprávnil náboženstvá. Zrušené tak boli všeobecné obmedzenia stanovujúce počty židov v mestách, ich hospodárske aktivity, vlastníctvo nehnuteľností, či prístup k vzdelaniu a židovská obec sa v Trnave natoľko rozrástla, že sa sem nakoniec v roku 1855 z neďalekého Cífera presťahoval rabín Šimon Sidon. V rokoch 1891 až 1897 vznikla podľa projektu viedenského architekta Jakuba Gertnera Synagóga náboženskej obce Status quo ante. Budova z charakteristického neomietnutého tehlového muriva s dvojvežovým priečelím sa nachádza v historickom centre mesta. Modlitebný priestor je bazilikálne trojlodie so ženskou galériou, ktorú nesú liatinové stĺpy.
v druhej polovici 19. storočia sa pod vplyvom politických zmien Trnava otvorila židovskému osídleniu a v roku 1930 mala už 2 728 židovských obyvateľov, ktorí patrili k ortodoxnej a status quo ante komunite. Väčšina z nich zahynula počas holokaustu a dnes už v meste nepôsobí aktívna židovská obec.
po čiastočnej rekonštrukcii v deväťdesiatych rokoch 20. storočia sa Synagóga začala využívať ako výstavný priestor. Na ženskej galérii je inštalovaná stála expozícia judaík zo zbierky Židovskej náboženskej obce Bratislava. Pred synagógou stojí pamätník holokaustu postavený podľa návrhu architekta Artura Szalatnaia-Slatinského.
začiatkom 90. rokov 20. storočia židovská obec Malú synagógu zreštituovala a následne odpredala do súkromného vlastníctva. Prešla komplexnou stavebnou obnovou. V roku 2010 zrekonštruovaná Malá synagóga získala ocenenie Najkrajšia zrekonštruovaná sakrálna stavba na Slovensku.
čo všetko môžete v synagóge a okolí vidieť ?
stavbu využívanú v 2. polovici 20. storočia ako sklad poškodil v roku 1986 požiar, no i tak sa v nej zachovali fragmenty výmaľby a galéria pre ženy, nesená liatinovými stĺpmi. Obete holokaustu pripomína pamätník pred vstupom, postavený po 2. svetovej vojne. Od roku 1994 je synagóga súčasťou Galérie Jána Koniarka v Trnave a slúži ako Centrum súčasného umenia.
v unikátnych priestoroch Ortodoxnej synagógy, vzhľadom na svoje rozmery nazývanej aj „Malá synagóga“ je umiestnená štýlová kaviareň. navrhnutá bola viedenským architektom Jakubom Gartnerom a postavená v roku 1891.
pár tipov pre turistov v okolí
spestrením návštevy Trnavy môže byť aj vyhliadka z mestskej veže. Mestská veža v Trnave je jednou z najdôležitejších renesančných pamiatok mesta. Má štvorcový pôdorys v tvare masívneho hranola s ôsmimi nadzemnými podlažiami a celkovou výšku 57 metrov. Vyhliadková ochodza je vo výške asi 29 metrov. Nárožia a najvyššie podlažie sú zdobené diamantovým sgrafitom, na juhovýchodnej strane sú slnečné hodiny. Vo veži sa nachádza informačné stredisko. Vo vnútri veže nájdete aj expozíciu približujúcu históriu mesta.
na Múzejnom námestí môžete navštíviť Západoslovenské múzeum.