top of page
kostol svätej kataríny alexandrijskej dolný kubín

kostol svätej kataríny alexandrijskej dolný kubín

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: orava a západné tatry
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

473 mnm

dolný kubín

+421 915 049 407

.kostol svätej kataríny alexandrijskej dolný kubín - rímskokatolícky kostol ktorého história siaha do 14. storočia. Neogotický kostol sv. Kataríny Alexandrijskej je dominantou Dolného Kubína. V interiéri kostola sa nachádza vzácny rane renesančný obraz „Mettercie“ zo 16. storočia. Stavba je dnes považovaná za jednu z najkrajších neogotických pamiatok na Slovensku, je to vzácna národná kultúrna pamiatka.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol sa nachádza blízko Hviezdoslavovho námestia, na jeho severnej strane, na Radlinského ulici, pri ktorom sa dá nájsť aj vhodné parkovanie.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


pôvodný kostol v Dolnom Kubíne bol postavený v roku 1380. Podrobnejšie správy o kostole sú ale až zo 16 storočia, kedy sa na Orave šírila protestantská reformácia. Náboženské ťahanice novoveku mali za následok to, že kostol prechádzal z rúk katolíkov do rúk evanjelikov a naopak. Zásadná zmena v náboženských pomeroch na Orave nastala po roku 1556, kedy sa pánmi Oravy stali Thurzovci, ktorí horlivo šírili nové protestantské náboženstvo na Orave. Po potlačení kuruckých nepokojov v Uhorsku v roku 1709 sa kostol definitívne dostal do správy katolíckej cirkvi.


opravy a prestavby kostola prebiehali neustále. Požiar v roku 1895 zničil vežu, strechu a vonkajšok. S podporou štedrých veriacich bol však opravený. V roku 2005 bol interiér kostola podrobený generálnej oprave, vďaka ktorej získal terajší vzhľad. V interiéri boli zreštaurované oltáre a sochy, nástenné maľby, obrazy, krížová cesta a lavice a postavený nový obetný stôl.


v kostole sa nachádza aj vzácny, rane renesančný obraz zo 16. storočia s názvom „Mettercie“, ktorý sa tam vrátil po reštaurácii. Obraz tvorí olejomaľba v ktorej strede je zobrazená sediaca sv. Anna a Panna Mária s malým Ježišom, po stranách stoja sv. Fabián a sv. Sebastián.


v dolnom kubíne sa nachádza viacero sakrálnych stavieb.


kostol povýšenia sv. kríža na sídlisku Brezovec v Dolnom Kubíne sa začal stavať v roku 1992 za výdatnej finančnej pomoci veriacich mesta a farnosti. Väčšina prác na výstavbe bola realizovaná svojpomocne a dobrovoľníkmi. Stavba má pôdorys osemuholníka a siaha do výšky 37,5 m. Vo veži sú 3 zvony. Kostol je viacúčelový, konajú sa tu rôzne náboženské a kultúrne podujatia.


evanjelický kostol augsburského vyznania v Dolnom Kubíne začal byť budovaný v roku 1784. Nový pol tonový zvon bol vyrobený v Pešti v roku 1843. Tento zvon sa dochoval do dnešných čias, no koncom 20. storočia praskol a bol nanovo vyhotovený z toho istého materiálu. Po požiari v roku 1893 sa cirkev rozhodla postaviť nový kostol na tom istom mieste.


bývalá židovská synagóga. Tak ako v iných slovenských mestách, aj v Dolnom Kubíne bola židovská komunita. Židovská náboženská obec bola založená v roku 1770 a o 5 rokov neskôr dala vybudovať na mestskom námestí synagógu s ďalšími objektmi. Mestský požiar v roku 1893 synagógu zničil, no v roku 1901 bola postavená nová v nezmenenej podobe.


pár tipov pre turistov v okolí.


drevený artikulárny kostol v obci Leštiny, Národná kultúrna pamiatka a lokalita Svetového dedičstva UNESCO. Bol tu pokrstený aj Pavol Országh Hviezdoslav.


kostol všetkých svätých v tvrdošíne - je rímskokatolícky drevený kostol. Pôvodne pochádza z konca 15. storočia a v 17. storočí bol prestavaný do renesančného slohu. Je najstaršou zachovalou stavebnou pamiatkou mesta.


rezervácia ľudovej architektúry podbiel - Ide o dedinku s najzachovalejším pôvodným celkom ľudovej architektúry v strednej Európe. 64 pôvodných dreveníc bolo postavených koncom 19. storočia.


vodná nádrž orava - Oravská priehrada - súčasti rovnomenného vodného diela, vybudovaného na sútoku Bielej a Čiernej Oravy.


slanický ostrov umenia - Po napustení Oravskej priehrady v roku 1953 zostalo nad vodou z 5-ich zatopených osád len návršie s barokovým kostolom. Na tomto ostrovčeku boli nainštalované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. apríla 2023, 12:03:17

bottom of page