top of page
hradisko vyšehrad

hradisko vyšehrad

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

726 mnm

nitrianske pravno

+421 37 741 0906

.hradisko vyšehrad  – skalnatý vrch známy svojou históriou, leží na rozhraní Ponitria a Turca a nad Nitrianskym Pravnom. Nádherná prírodná rezervácia a v minulosti to bolo dôležité hradisko Veľkej Moravy.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako na hrad?


výstup na Vyšehrad sa začína v dedinke Jasenovo. Cesta na hradisko je zároveň aj náučný chodník, kde sa dozviete o histórii, faune a flóry tejto nádhernej lokality. Dĺžka chodníka je 1,3 km a má 6 zastávok s informačnými tabuľami. Celé hradisko je v súčasnosti zarastené drevinami a postupne sa odkrývajú opevnenia.


história


je to hradisko ohraničené strmými skalami a v minulosti plnilo hlavne strategický úlohu. Archeologické náleziská hovoria, že tam bolo osídlenie v dobe železnej až laténskej. Celý areál mal mocné opevnenie, čo nasvedčuje, že si udržalo svoju funkčnosť v čase Veľkomoravskej ríše, v tom čase tu bolo aj najväčšie osídlenie. V stredoveku bolo slovanské hradisko prebudované na drevený hrad s veľkým opevnením počas vlády Matúša Čáka Trenčianskeho. Na Vyšehrade pôsobil aj Béla IV, Ladislav IV. V 15.storočí bol hrad zničený.


skladá sa zo štyroch častí. Prvá časť je najvyššie položená a od druhej časti je oddelená priekopou. Logicky z toho vychádza, že prvá časť musela byť osídlená už dávno pred Veľkou Moravou, lebo bola vyššie položená. Druhá časť bola obdĺžniková so vstupnou bránou. Tu bolo podľa záznamov osídlenie slovanské, stredoveké a praveké. Tretia časť hradiska bola od ostatných oddelená valom aj túto časť využívali slovania. Posledná časť je najnižšie položená a bola to samostatná funkčná časť, ktorá bola pravdepodobne postavená ako posledná v 15.storočí a je doložená nálezmi ako bronzové ihlice, bronzový kosák a bronzová strelka s krídelkami a zvyšky halštatskej keramiky.


posledné objavy hovoria, že na Vyšehrade stál v minulosti románsky kostol z polovice 13.storočia a je to Kostol Panny Márie. Toto datovanie potvrdzujú nálezy tehál. Tam kde našli kostol sa nachádzala kráľovská cesta, ktorá spájala hornú Nitru s Turcom. Vtedy sa tam našli aj krypty, ktoré boli pravdepodobne vykradnuté bratríkmi v 15.storočí, čo dokazujú nálezy keramiky a ľudských kostí.


zaujímavosti a povesť


na Vyšehrade sa našli aj mince českého kráľa Václava II. Tzv. pražské groše razené na Kutnej hore, ktoré boli pravdepodobne milodarom pre kostol od Matúša Čáka Trenčiaskeho. Razené boli v roku 1301 a v tom období mala tá minca veľkú hodnotu.


kto by chcel vedieť ako kedysi Vyšehrad vyzeral, tak si môže pozrieť zmenšenú repliku v Dome kultúry. O hradisku je aj povesť o zakliatej paničke vyšehradskej a hovorí o tom, že na Vyšehrade žila panička, ktorá bola veľmi pekná a mala dvoch milencov. Jeden vykopal studňu a čakal, že si príde panička nabrať vody, ale tá nechodila a jeho prešla trpezlivosť a preklial Vyšehrad a ten sa údajne aj s paničkou prepadol a odvtedy chodí biela pani po lese s kľúčmi a láka ľudí aby ju odkliali.


iná povesť hovorí o chudobných manželoch ako prišli k bohatstvu zo skaly, ku ktorému ich doviedla biela pani, ktorá chodila s kľúčmi a muž ju nasledoval skala sa otvorila a on videl veľké bohatstvo, kým sa spamätal skala sa zatvorila a on tam zostal. Jeho žena vedela, že je v skale a tak čakala sedem rokov a presne na siedmy rok sa skala otvorila, ona nabrala dve vrecia zlata a schytila aj muža obrasteného machom a stihla ujsť. Takže mala aj zlato aj muža späť.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:23:48

bottom of page