top of page
hlbocký vodopád

hlbocký vodopád

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: považie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

487 mnm

-

+421 907 845 567

.hlbocký vodopád - hlbocký vodopád je vodopád v Súľovských skalách, časti pohoria Strážovské vrchy. Súľovské skaly sú mimoriadne zaujímavý prírodný výtvor, v roku 1973 vyhlásený ako národná prírodná rezervácia. Mohli ste ho uvidieť v rozprávkach Perinbaba alebo Soľ nad zlato.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca



ako sa dá k vodopádu dostať ?


vodopád sa nachádza v lone prekrásnej Hlbockej doliny, len asi 1 km od obce Hlboké nad Váhom. Najjednoduchší prístup k Hlbockému vodopádu je z obce Hlboké nad Váhom, dá sa to popri potoku stihnúť za pol hodinu. Od vodopádu je možné pokračovať ďalej po zelenej značke až na skalné vyhliadky pod Roháčom.


čo všetko môžete v okolí vidieť ?


kaskádovitý vodopád je tvorený Hlbockým potokom má výšku viac ako 13 m. Okolie vodopádu pripomína známe Jánošíkove diery pri Terchovej. Povedľa vodopádu je zabudovaný železný rebrík, nad ním oceľové lano a retiazky, pomocou ktorých sa dá vyliezť hore nad vodopád. Od vodopádu je možné pokračovať ďalej po zelenej značke až na skalné vyhliadky pod Roháčom a ďalej na Čiakov.


prírodná rezervácia Súľovské skaly je jediným väčším skalným mestom na Slovensku. Najvyšší vrchol sa volá Brada. K najkrajším útvarom tohto "stovežatého" skalného mesta patrí 13 m vysoká Gotická brána, dvoj cípy Roháč, Kamenný hríb, puklinová jaskyňa Šarkania diera a mnoho ďalších prírodných výtvorov s menami ako Mária Terézia, Sova, Smrečo. Na vrchole Súľovských skál sa nachádzajú ruiny strážneho Súľovského hradu.


pár tipov pre turistov v okolí


súľovské skaly - Národná prírodná rezervácia Súľovské skaly je najkrajšou a návštevnícky najvyhľadávanejšou časťou Súľovských vrchov.


súľovský hrad - zvyšky jedného z naj neprístupnejších považských hradov hradu Súľov. Pôvodne strážna pevnosť je dômyselne včlenená medzi tri mohutné bralá. V minulosti ju nazývali aj Roháč. K hradu sa viaže legenda o krásnej Ľudmile, ktorú zneužil ukrutný súľovský pán s pseudonymom Čierny Orol. Otec dievčaťa tomuto mužovi prisahal pomstu, a keď mu kráľ Matej za isté zásluhy dovolil vyzvať ho na súboj, statný hradný pán na prekvapenie všetkých pod jeho vekom zoslabnutou rukou padol. O tyranovo dieťa, ktoré dievčina nosila v lone, bolo však i zásluhou jej mladého snúbenca vzorne postarané.


hrad hričov - jeden z najstarších hradov na Považí. Názov Hričov je odvodený od slova „grič - skala“. Pôvod pevnosti siaha do 13. storočia, pravdepodobne postavená niekedy po pustošivom tatárskom vpáde ku ktorému došlo v rokoch 1241 až 1242. Hrad vystriedal v priebehu dejín viacero majiteľov, k najznámejším patrí „pán Váhu a Tatier“, Matúš Čák Trenčiansky. Z rozvalín Hričovského hradu, máte krásne výhľady na dolinu Váhu, neďalekú Žilinu či prekrásne Súľovské skaly.

Tesne pod hradom možno vidieť zaujímavý skalný útvar zvaný Kamenný mních, ktorý stojí podľa legendy na mieste, z ktorého istý starý rehoľník hlasne napomínal niekdajšieho hradného pána, grófa Thurza. Thurzo bol vraj úskočný podliak, ktorý sa Hričovského hradu zmocnil lesťou, uväzniac jeho právoplatnú majiteľku v temnej kobke. Kričiaceho mnícha dal veľakrát zatvoriť, no on sa vždy znovu vynoril na neďalekej skale a volal: „Boh ťa vidí! Boh ťa potrestá!“, až sa napokon zmenil na kameň.


lietavský hrad - Zrúcanina Lietavského hradu, jedna z najväčších a najkrajšie zachovaných hradných zrúcanín na Slovensku stojí na strmom skalnom hrebeni medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná - Babkov. Hrad bol postavený okolo polovice 13. storočia, teda krátko po pustošivom tatárskom vpáde do Uhorska. Na Lietavský hrad vedú viaceré značené turistické chodníky.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

21. novembra 2022 o 19:37:04

bottom of page