top of page
chrám svätého jána krstiteľa prešov

chrám svätého jána krstiteľa prešov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.chrám svätého jána krstiteľa - je pôvodný rímskokatolícky kostol a dnes prekrásny gréckokatolícky chrám zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi, spojený s minoritským kláštorom. Chrám ukrýva relikvie mučeníkov Pavla Gojdiča a Vasiľa Hopka, a tiež unikátnu vernú kópiu turínskeho plátna.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

257 mnm

prešov

+421 51 773 46 25

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné



.sprievodca


chrám sv. Jána Krstiteľa nájdete Hlavnej ulici v centre Prešova. Neďaleko sa nachádza aj konkatedrála sv. Mikuláša. Ak si chcete pamiatky Prešova vychutnať najlepšie je zaparkovať auto na niektorom platenom parkovisku v blízkosti a poprechádzať sa centrom mesta.


chrám ukrýva unikát


gréckokatolícka katedrála sv. Jána Krstiteľa v Prešove je známa predovšetkým vďaka vystavenej kópie Turínskeho plátna, ktoré láka viac veriacich a návštevníkov. Táto kópia je jedinou svojho druhu na Slovensku, a na svete sú ešte tri podobné kusy. Do plátna bolo údajne po smrti zabalené telo Ježiša Krista. Jedna zo štyroch oficiálnych kópií je vystavená aj priamo v Turínskej katedrále, kde je uložený aj originál plátna. Ten je však možné vidieť len s povolením pápeža. Plátno kostolu darovali v roku 2003 cirkevní predstavitelia. Okrem kópií v Prešove a v Turíne, sú ďalšie dve v chrámoch v Jeruzaleme a vo Vilniuse. Navyše štvormetrovej kópii, vystavenej za ochranným sklom, sú viditeľné stopy po tele ležiaceho človeka. Veriaci v ňom jednoznačne vidia telo Ježiša Krista. O pravosti plátna sa doteraz polemizuje. Štyri kópie boli vyhotovené najmodernejšími fotografickými metódami so zachovanými rozmermi plátna. Prešovský chrám ale nebol vybraný náhodne. O umiestnení jednej z kópií sa rozhodlo vďaka tomu, že v kostole sú vystavené relikvie dvoch blahoslavených biskupov, ktorí sa stali obeťami komunistického režimu v Československu.


pre gréckokatolíckych veriacich má plachta zvláštny význam. Zachovávajú totiž veľkú úctu tradičným ikonám, preto je turínske plátno pre prešovských veriacich najvzácnejšou relikviou. Pútnici a veriaci, ktorí do kostola prichádzajú pred plátnom podľa tradícií východných cirkví zapaľujú sviečky. V minulosti bolo plátno poškodené, keď ho prepálilo kvapkajúce striebro.


názov plátna je odvodený od talianskeho mesta Turín, kde je táto relikvia od roku 1578 uschovaná. Plátno bolo vystavené koncom 17. storočia v bočnej kaplnke Turínskeho dómu.


okrem spomenutých sa v katedrále nachádzajú aj ostatky týchto svätých: Sv. Ján Krstiteľ, sv. prvomučeník Štefan, sv. Anastázia, sv. Filip Neri, sv. Anton Padovský, sv. Filoména.


história


pôvodný gotický jednoloďový kostol bol v 17.storočí prepojený s minoritským kláštorom. V 18. storočí bol následne barokovo prestavaný do súčasnej podoby. V 14.storočí bola na okraji mesta Prešov postavená nemocnica, vedľa ktorej pristavali menšiu kaplnku. Na jej mieste začali stavať v roku 1429 nový nemocničný kostol zasvätený Panne Márii. Kostol sa nachádzal mimo mestských hradieb, až neskôr keď hradby rozšírili sa kostol dostal do areálu mesta. Po nástupe reformácie sa nemocničný kostol stal kostolom evanjelického slovenského obyvateľstva Prešova. Neskôr kostol prechádzal z rúk do rúk, najprv ho dostali minoriti, od r. 1818 patril gréckokatolíckemu biskupstvu. V roku 1846 bol chrám upravený pre potreby východného rítu. Bol upravený oltár, vytvorený ikonostas, biskupský trón, kazateľnica a kanonické lavice. Pod chrámom sa nachádza rozsiahla krypta, v ktorej sú pochovaní piati biskupi, kanonici, členovia rádu minoritov a jezuiti. Keď bola v Československu zrušená gréckokatolícka cirkev prešiel kostol do rúk pravoslávnej cirkvi. Naspäť sa jej vrátil v roku 1968 po znovuobnovení gréckokatolíckej cirkvi. Najvýznamnejšou udalosťou v histórii chrámu sv. Jána Krstiteľa i biskupského paláca a celej gréckokatolíckej diecézy bola návšteva pápeža Jána Pavla II. dňa 2. júla 1995. Bola to jeho prvá oficiálna návšteva Slovenskej republiky v dňoch 30. 6. – 3. 7.1995. Pri povýšení Prešovskej eparchie na arcibiskupstvo v roku 2008 sa katedrála stala metropolitnou.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page