top of page
drevený kostolík miroľa

drevený kostolík miroľa

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.drevený kostolík miroľa - drevené kostolíky na Východnom Slovensku patria k najzaujímavejším objektom záujmu turistov. Zaujímavosťou týchto drevených stavieb je, že pri výstavbe bolo použité len drevo a nebol použitý žiaden klinec. Každý kostolík je veľmi jednoduchý, ale každý z nich je výnimočný a jedinečný. Jedným z nich je aj drevený kostol v Miroli, naša Národná kultúrna pamiatka.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

384 mnm

miroľa

+421 905 166 420

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

voľne prístupný exteriér

.poplatok za vstup

voľne prístupný exteriér



.sprievodca


ako sa dá ku kostolíku dostať ?


určite nebudete ľutovať pozrieť si drevené kostolíky zaradené k našim Národným kultúrnym pamiatkam. Všetky sa nachádzajú v nádhernom prostredí Slovenských hôr a poskytujú nádherné výhľady do okolitej krajiny.


ak pôjdete zo Svidníka smerom na Vyšný Komárnik do Hunkoviec je to 10 km, Nižného Komárnika 15 km. Cestou prechádzate cez Krajnú Poľanu vzdialenú 13 km. Ak v Krajnej Poľane odbočíte v smere na Bodružal z neho je to kúsok aj do Miroli 19 km a aj do Príkrej 18 km. Môže to byť pekný výlet ku štyrom nádherným „cerkvám“.


čo všetko môžete v kostolíku a okolí vidieť ?


drevený chrám východného obradu Ochrany Presvätej Bohorodičky bol postavený v roku 1770. Trojpriestorová drevená „cerkev“ lemkovského typu je postavená na mieste staršieho chrámu z konca 17. storočia. Nachádza sa uprostred obce. Ide o typický trojdielny, trojpriestorový a trojvežový objekt s troma krížmi. Pôvodne bol celý areál chrámu obohnaný dreveným plotom s drevenou bránkou.


ikonostas Má štvorradovú architektúru a je charakteristický svojou pestrosťou farieb. Za ikonostasom sa nachádza oltár s ikonou Krista nesúceho kríž z 19. storočia s vyrezávaným rustikálno-rokokovým rámom. Osobitnou kapitolou sú vzácne knihy používané pri bohoslužbách prevažne zo 17. storočia


chrám bol niekoľkokrát opravovaný. Po poškodení počas vojenských operácií v novembri 1944 bol silne poškodený ale už o rok neskôr rekonštruovaný obyvateľmi obce. Naposledy prešiel kompletnou opravou v rokoch 2005 až 2008.


trochu z histórie


hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo na pôvodných miestach 42 unikátnych drevených kostolov, chrámov východného obradu na Slovensku, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. až 19. storočia. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska. 


drevené „cerkve“ sú zaujímavé tvarmi šindľových striech a vežičiek, konštrukčnými detailmi. Niektoré drevené kostolíky boli rozobraté, presťahované a nanovo postavené v skanzenoch rôznych múzeí.


každý z týchto chrámov je jedinečný a výnimočný niečím iným. Všetky však majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň alebo babinec, chrámovú loď a svätyňu. Dominantou každej „cerkvi“ je ikonostas, stena zložená z viacerých radov ikon, zoradených podľa presného liturgického kánonu. Každú ikona bola napísaná na dreve a ukrýva v sebe hlbokú symboliku.


v roku 1968 bol vyhlásený súbor 27 drevených chrámov zo Šariša a Horného Zemplína za národnú kultúrnu pamiatku. Vo väčšine týchto chrámov sa dodnes konajú bohoslužby, v okrese Svidník ide o 10 chrámov stojacich v obciach Bodružal, Miroľa, Príkra, Šemetkovce, Korejovce, Hunkovce, Krajné Čierno, Dobroslava, Nižný Komárnik a Ladomirová.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:08:56

bottom of page