top of page
drevený kostolík uličské krivé

drevený kostolík uličské krivé

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.drevený kostolík uličské krivé -  drevené kostolíky na Východnom Slovensku patria k najzaujímavejším objektom záujmu turistov. Zaujímavosťou týchto drevených stavieb je, že pri výstavbe bolo použité len drevo a nebol použitý žiaden klinec. Každý kostolík je veľmi jednoduchý, ale každý z nich je výnimočný a jedinečný.

Jedným z nich je aj drevený kostol v Uličskom Krivom, naša Národná kultúrna pamiatka.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

282 mnm

uličské krivé

+421 57 769 4128

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

na základe objednávky

.poplatok za vstup

dobrovoľné



.sprievodca


ako sa dá ku kostolíku dostať ?


uličské Krivé je obec na Slovensku v okrese Snina. Cesta autom vedie zo Sniny smerom na Stakčín, okolo vodnej nádrže Starina. Do Topole je to 26 km. Pokračovanie v trase vedie do Ruského Potoka je to 32 km a potom do Uličského Krivého je to 36 km. Z Topole vedie modrá turistická značka do Ruského Potoka a Uličského Krivého, čím spája tieto 3 obce s unikátnymi drevenými „cerkvami“.


čo všetko môžete v kostolíku a okolí vidieť ?


v Uličskom Krivom patrí medzi zaujímavosti drevený gréckokatolícky chrám Sv. Archanjela Michala z roku 1718, Národná kultúrna pamiatka. Chrám sa nachádza v strede dediny. Drevená budova chrámu stojí na kamennom základe. Po vstupe do kostolíka uvidíte obrazy, ktoré sa nachádzajú na stene pred oltárom. Je to ikonostas, čiže stena s obrazmi. Táto stena oddeľuje oltár od zvyšnej časti kostola. Umiestnenie ikon má prísne pravidlá a je kombináciou umeleckej architektúry, maľby a drevorezby.


v obci je aj pravoslávny kostol. Západne od centra sa v obci nachádza aj pravoslávna kaplnka, ktorá bola postavená okolo roku 1965. Postavil si ju pravoslávny mních Ihnatij Čokina, ktorý je pri tejto kaplnke aj pochovaný.


obec Uličské Krivé je súčasťou „Parku tmavej oblohy Poloniny“, ktorý je prvou oblasťou svojho druhu na Slovensku. Park tmavej oblohy sa vyznačuje nízkym svetelným znečistením, vďaka nízkej hustote osídlenia, čím ponúka pre turistov unikátne podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Park tmavej oblohy Poloniny bol založený s cieľom informovať verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na tomto území.


trochu z histórie


gréckokatolícky drevený chrám v obci Uličské Krivé bol postavený v roku 1718. Je venovaný sv. archanjelovi Michalovi. V kresťanstve je Michal považovaný predovšetkým za premožiteľa diabla v podobe draka, ako aj za vodcu nebeských vojsk, ktoré stoja na východe pred Božím trónom. Chrám má dve veže. Vyššia veža je nad predsieňou, nižšia veža je nad svätyňou. Každá chrámová veža má kupolu a trojramenný železný kríž. Chrámové veže a chrámová strecha sú pokryté štiepanými drevenými šindľami. Vo vyššej veži chrámu visia tri zvony. Najstarší z nich pochádza z roku 1811.


ikonostas pochádza z 18. storočia. Pozostáva z piatich radov ikon. Za ikonostasom je oltár s nádhernou ikonou Piety, teda Bohorodičky, ktorá drží v náručí telo mŕtveho Krista. Ikonostas bol kompletne reštaurovaný v rokoch 1988 až 1992.


počas druhej svetovej vojny, v roku 1944, bol tento chrám značne poškodený.


hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo na pôvodných miestach 42 unikátnych drevených kostolov, chrámov východného obradu na Slovensku, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. až 19. storočia. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska. Drevené „cerkve“ v  legendárnych Poloninách sú zaujímavé tvarmi šindľových striech a vežičiek, konštrukčnými detailmi. Niektoré drevené kostolíky boli rozobraté, presťahované a nanovo postavené v  skanzenoch rôznych múzeí.


každý z týchto chrámov je jedinečný a výnimočný niečím iným. Všetky však majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň alebo babinec, chrámovú loď a svätyňu. Dominantou každej cerkvi je ikonostas, stena zložená z viacerých radov ikon, zoradených podľa presného liturgického kánonu. Každú ikona bola napísaná na dreve a ukrýva v sebe hlbokú symboliku.


v roku 1968 bol vyhlásený súbor 27 drevených chrámov zo Šariša a Horného Zemplína za národnú kultúrnu pamiatku. Vo väčšine týchto chrámov sa dodnes konajú bohoslužby, v okrese Snina ide o 5 chrámov stojacich v obciach Uličské Krivé, Topoľa, Ruský Potok, Kalná Roztoka a Hrabová Roztoka.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:07:20

bottom of page