top of page
dukliansky priesmyk

dukliansky priesmyk

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.dukliansky priesmyk - svoj názov dostal po rovnomennom poľskom meste Dukla. Práve toto mesto sa spolu s priesmykom v roku 1944 zapísalo do dejín ako dejisko Karpatsko-duklianskej operácie. Počas tejto operácie sa sovietske vojská a československá armáda snažili preraziť nemeckú obrannú líniu a oslobodiť tak slovenské územie.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

497 mnm

-

+421 902 445 987

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné



.sprievodca


dukliansky priesmyk sa nachádza v okrese Svidník na hraniciach s Poľskom, neďaleko hraničného priechodu Vyšný Komárnik. Na hraniciach sa nachádza viacero parkovísk kde môžete odstaviť auto a vydať sa po stopách Karpatsko-duklianskej operácie.

Vojenské múzeum v prírode je verejnosti sprístupnené od roku 1959.


pri vstupe do dejiska bojov - Údolia smrti sa nachádzajú dva tanky zakliesnené v sebe. Prezentujú prevahu červenej armády nad fašistickým zlom.


vyhliadková veža - vysoká 49 metrov ukazuje pohľad z výšky na dejiská niekdajších bojov s panoramatickými snímkami, na ktorých sú zakreslené vojenské situácie.


dukliansky priesmyk je z turistického hľadiska zaujímavý pre milovníkov túr. Práve tu sa začína najdlhšia a najvýznamnejšia turistická magistrála na Slovensku známa pod názvom Cesta hrdinov SNP. Ťahá sa od Duklianskeho priesmyku až na západné Slovensko, kde končí na Bradle pri Štefánikovej mohyle.


karpatsko–duklianska operácia


boje na Dukle vypukli 8. septembra a trvali až do 28. októbra 1944. Napriek pomerne krátkemu času priniesli obrovské počty mŕtvych a zranených vojakov na jednej či druhej strane. Nakoniec sa na území priesmyku stretli dve veľké armády - 150 tisíc sovietskych vojakov a 16 700 príslušníkov československých zborov na jednej strane a na druhej strane 100 tisíc vojakov nemeckej armády s podporou maďarských vojakov 1. tankovej armády.


sovietski vojaci sa postavili na československú stranu z dôvodu, že sovietske velenie si splnilo záväzok poskytnúť pomoc protifašistickému odboju na Slovensku. V polovici októbra postup oslobodzujúcich armád uviazol južne od Duklianskeho priesmyku. Východiskovým miestom, z ktorého sa vojská pohli, bola dedinka Nižná Pisaná. Smer postupu bol daný cez Kapišovku na Svidník. V dňoch 25. až 28. októbra, kedy sa odohrali najťažšie boje, postúpili útočiace jednotky len o 6 kilometrov. Boje ustali potom, ako obe strany boli už na pokraji svojich síl. Pre Slovenské národné povstanie, ktoré bolo 29.augusta, do 27.októbra 1944, mala táto operácia nespochybniteľný význam, keďže 12 000 nemeckých vojakov pôvodne vyslaných na potlačenie povstania bolo odvelených na východné Slovensko. V histórii československých vojsk bola Duklianska operácia najväčšou bojovou akciou a začiatkom oslobodzovania Československa.


zaujímavosť


vojenské múzeum v prírode - impozantný pamätník, postavený v roku 1949, rozpovie celú históriu bojov. 28 metrov vysoký pylón znázorňuje smer postupu sovietskych a československých jednotiek pri prieniku na územie Slovenska. Hornej časti sa nachádza československý štátny znak. V roku 1964 došlo k výmene sôch vo vnútornej časti pylónu. Sovietskeho vojaka vystriedalo súsošie - Žalujem od Jána Kulicha. Matka ďakuje sovietskemu vojakovi za oslobodenie a zároveň žaluje fašizmus. Spodnú časť pomníka tvorí miesto pre ukladanie urien s popolom zosnulých. Vstupné dvere sú zdobené reliéfmi – výjavmi znázorňujúcimi bojovú cestu československého vojska od Buzuluku až po Prahu. Celý areál pomníka dokončili v roku 1981 dobudovaním aleje Hrdinov Dukly, 15 bustami vojakov Sovietskeho zväzu a Československej republiky, ktorí sa aktívne zúčastnili Karpatsko-duklianskej operácie.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:06:46

bottom of page