top of page
kostol a renesančná zvonica sabinov

kostol a renesančná zvonica sabinov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.kostol a renesančná zvonica sabinov - plným názvom farský Kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa z konca 15. storočia, je najstaršou a najvzácnejšou kultúrnohistorickou pamiatkou Sabinova. Je ústrednou dominantou historického jadra mesta spolu s neveľkým kostolíkom zasväteným Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Kostoly spolu s renesančnou zvonicou sa nachádzajú v historickom centre kedysi významného slobodného kráľovského mesta Sabinov.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

321 mnm

sabinov

+42 51 452 3784

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné



.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


cez Sabinov vedie cesta z Prešova do Starej Ľubovne. Mesto je vzdialené 17 km severozápadne od Prešova. Bardejov je vzdialený 49 km severovýchodne a Levoča 51 km západne. Kostol stojí v centre mesta Sabinov na Námestí slobody.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


najvýznamnejšou a súčasne najstaršou architektonickou pamiatkou Sabinova je gotický kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Pôvodný kostol v roku 1461 úplne vyhorel, požiar roztavil aj zvony. V rokoch 1484 až 1518 bol kostol neskorogoticky prestavaný. Vnútorná výzdoba kostola je gotická, renesančná a baroková. Najcennejší je hlavný oltár, ktorého originál sa nachádza v národnom múzeu v Budapešti a pochádza z dielne majstra Pavla z Levoče. Kostol bol niekoľkokrát poškodený požiarom.


zvonica pri kostole patriaca do tzv. východoslovenskej renesancie bola dokončená v roku 1657, zvon pochádza z roku 1470. Zvonica sa pýšila krásnou renesančnou atikou podobne ako jej príbuzné zvonice v Kežmarku, Poprade či Podolínca. Pri jednej z prestavieb bola táto atika nahradená klasickou ihlanovou strechou, čím síce pamiatka stratila na pôvabe, svoju kultúrno-historickú hodnotu si však zachovala.


pár tipov pre turistov v okolí


piaristický kláštor sabinov - prestavaný z niekdajšieho protestantského lýcea, je najvýznamnejšou barokovou stavbou v meste. Sabinov je krásne mestečko s bohatou a významnou históriou, s množstvom stredovekých historických pamiatok. Mesto má unikátne šošovkovité námestie, na niektorých miestach môžete vidieť zachovalé mestské opevnenie. Sabinov bol členom významného spolku stredovekých miest - Pentapolitana. Zažite pekný výlet za spoznávaním jeho stredovekej histórie.


spišský hrad - zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozloha hradu prevyšuje 4 hektáre, ide o jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


kostol sv. Františka z Assisi - drevený rímskokatolícky kostol z konca 15. storočia, ktorý sa nachádza v obci Hervartov, okres Bardejov. Stojí pod vrchmi pohoria Čergov a je zasvätený svätému Františkovi z Assisi.


spišská kapitula - katedrála svätého Martina - rímskokatolícka katedrála v Spišskej Kapitule, miestnej časti mesta Spišské Podhradie v okrese Levoča. Je katedrálnym chrámom spišskej diecézy a zároveň aj farským kostolom. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú katedrálu, postavenú v prvej tretine 13. storočia.


zrúcanina kapušiansky hrad - je zrúcaninou hradu nad obcou Kapušany, nad cestou do Bardejova na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na pomerne strmom kopci, na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


kalvária prešov - komplex 14-ich barokových kaplniek a kostola, nachádzajúci sa na pahorku na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska. Pochádza z prvej polovice 18. storočia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 15:05:06

bottom of page