top of page
lipovský hrad

lipovský hrad

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.lipovský hrad - zvyšky niekdajšieho ranogotického kráľovského hradu,  ktoré sa vypínajú nad Lačnovským kaňonom. Hrad dal postaviť kráľ Ondrej II. v 13. storočí aby plnil obrannú funkciu. Mal vynikajúcu, takmer nedostupnú, polohu.

región: šariš a východné karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

657 mnm

-

+421 51 7581 787

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné



.sprievodca


ako sa dá ku hradu dostať ?


najpohodlnejší prístup k hradu je od štátnej cesty Lipovce - Lačnov, západne od Lipoviec. Je tam inštalovaná informačná tabuľa s názvom „Prešovská hradná cesta“ a nájdete tam miesto na parkovanie. Zrúcanina Lipovského hradu je na kóte „Zámčisko“ na hrebeni Jazvečieho kopca. Do Lačnovského kaňonu vedie značkovaný turistický chodník z obce Lipovce dlhý približne 3 km. Od miestneho ihriska vedie červená turistická značka.


čo všetko môžete v okolí vidieť ? Trochu histórie


hrad bol spustošený už v roku 1265, no čoskoro bol obnovený a od 14. storočia patril Abovcom, ktorí v tom čase ovládali takmer celé východné Slovensko. Zbúraný bol až koncom kuruckých vojen v roku 1591. Začiatkom 18. storočia už potom definitívne zanikol. Do dnešných dní sa z neho zachovali iba neveľké zvyšky veže, paláca a obranných múrov. Celý areál hradu je verejne prístupný.


k Lipovskému hradu sa viaže legenda o nešťastnej láske dievčiny, ktorá sa spoločne so svojím dieťaťom od žiaľu premenila na skalu dodnes stojacu v oblasti Lačnovského kaňonu pod Lipovským hradom. Podľa tejto skaly bola vraj neskôr pomenovaná aj tunajšia prírodná rezervácia „Kamenná baba“.


pár tipov pre turistov v okolí


lačnovský kaňon - s vodopádom a zvláštnymi skalnými útvarmi, jaskyňu „Zlá Džura“ a pramene minerálnych vôd Salvator nájdete vo vzdialenosti 10 km od Kaštieľa Fričovce.


spišský hrad - 20 km západne od Fričoviec je zrúcanina hradu, ktorá zaberá vrchol travertínovej kopy Spišský hradný vrch. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Rozlohou prevyšuje 4 hektáre a je jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


spišská kapitula - niekedy označovaná, ako aj Slovenský Vatikán bolo cirkevné mestečko a ešte stále je sídlom spišského biskupa a centrom Spišskej diecézy, dnes je súčasťou mesta Spišské Podhradie.


šarišský hrad - patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš 12 km severne nad Veľkým Šarišom cca 5 km od mesta Prešov. Centrálna veža „donjon“ umožňuje veľmi dobrý výhľad na okolie od Vysokých Tatier, cez Levočské vrchy, Čergov a Slanské vrchy. Dobre sú viditeľné aj zrúcaniny ďalších stredovekých hradov Kapušianskeho a Kamenického.


kapušiansky hrad - zrúcanina hradu 12 km severovýchodne nad obcou Kapušany. Je to nad cestou do Bardejova na skalnom výbežku vrchu Zámčisko. Na mieste starého slovanského hradiska postavili v 13. storočí hrad, ktorý mal chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.


kamenický hrad - je zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, ležiacou na severozápad od terajšieho okresného historického mesta Sabinov, na vápencovom brale, v pohorí Čergov.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:06:40

bottom of page