top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

569 mnm

levoča

+421 53 451 4570

.kostol a kláštor ducha svätého levoča - barokový kostol Svätého Ducha a kláštor minoritov patrí medzi významné sakrálne pamiatky v meste Levoča. Kostol je jedným z najväčších kresťanských chrámov na Slovensku a je ukážkou vynikajúceho stavebného umenia obdobia gotiky. Je jedným z mála zachovaných barokových kostolov na Spiši. Levoča s jej nádhernými pamiatkami je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

kostol a kláštor levoča

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kostol a kláštor levoča
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu a kláštoru dostať ?


barokový kláštorný kostol z prvej polovice 14. storočia a komplex priľahlých kláštorných budov z rokov 1748 až 1755 sa nachádzajú hneď za Košickou bránou v Levoči. Kostol je postavený na mieste najstaršieho levočského kostola, ktorý po požiari v roku 1747 zbúrali. Parkovanie je dostupné na námestí majstra Pavla, 300 metrov západne od Košickej brány, odkiaľ máte prístup ku všetkým zaujímavým pamiatkam mesta Levoča.


čo všetko môžete v kostole a okolí vidieť ?


v meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok. Námestie, ktoré patrí k najväčším námestiam tohto typu v Európe, si zachovalo svoj stredoveký tvar obdĺžnika a spolu so zachovanými renesančnými domami svedčí o bohatstve mesta v stredoveku. Viac ako 60 renesančných meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14. až 15. storočia tvoria Námestie Majstra Pavla. Za pozornosť stojí napríklad Thurzov dom, Mestské divadlo, Mariássyho dom, Krupekov dom.


treba si pozrieť aj Dom Majstra Pavla, dom z 15. storočia nachádzajúci sa na historickom levočskom  námestí. Kedysi ho obýval jeden z najvýznamnejších stredovekých rezbárov v celej Európe, autor umeleckých skvostov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva, Majster Pavol z Levoče.


chrám sv. Jakuba postavený v poslednej štvrtine 14. storočia. Má 2 vchody. Oba vchody majú krásne bohaté portály s množstvom plastickej ornamentiky. Veľkú pozornosť si zasluhuje interiér kostola. Sú to predovšetkým gotické oltáre a z nich najcennejší je hlavný oltár. Svojimi rozmermi sa radí medzi najväčšie oltáre na svete. Má výšku 18,62 m, celý je z lipového dreva a vznikol v 16.storočí v dielni sochára Majstra Pavla z Levoče.


hneď vedľa Chrámu sv. Jakuba  stojí Levočská radnica. Vidíte na nej maľby ktoré predstavujú symboly občianskych cností striedmosť, opatrnosť, udatnosť, trpezlivosť a spravodlivosť. Budova radnice je dnes spojená s renesančnou vežou, ktorá bola postavená v rokoch 1656 až 1661 a slúžila ako zvonica. V radnici na poschodí má svoje expozície Spišské múzeum. Pred radnicou dnes stojí stredoveký pranier, klietka hanby približne zo 16. storočia, ktorá slúžila na trestanie ľahších deliktov.


historické jadro Levoče obkolesovalo dodnes zachované mestské opevnenie ktoré sa niekoľkokrát prestavovalo. Hradobný systém je veľmi dobre zachovaný, z 15 bášt a veží sa zachovalo šesť, z toho tri brány Košická, Poľská a Menhardská.


dominantu Levoče tvorí strmý kopec s neogotickým kostolom nazývaný Mariánska hora. Na kopci stojí kostol, povýšený na  Baziliku Panny Márie. Je to jedno z najstarších a najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. Mariánsku horu v Levoči navštívia každoročne tisícky pútnikov, Každoročne sa tu koná „Levočská púť“.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:42:51

bottom of page