top of page

región: spiš a pieniny
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

643 mnm

ľubica

+421 52 456 6232

.kostol nanebovzatia panny márie ľubica - najväčší dvojloďový románsko-gotický kostol na Spiši vybudovaný nemeckými kolonistami v 13. storočí.

.otváracie doby

celoročne 

voľne pristupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

kostol ľubica

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kostol ľubica
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


obec Ľubica leží v bezprostrednej blízkosti Kežmarku. Kostolík stojí vo vyvýšenej polohe na východnom okraji v ohradenom ale prístupnom areáli. Stojí na Povstaleckej ulici neďaleko cintorína.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


kostol si postavili nemeckí hostia niekedy okolo roku 1260. Okolo roku 1330 sa veriaci bohatnúceho mestečka rozhodli prestavať kostol. Kostol utrpel v 15. storočí počas bojov s husitmi a Jiskrovými vojskami, kedy bol aj vypálený. Súčasnú podobu získal interiér v roku 1764.


v priebehu prvej svetovej vojny, pre potreby armády zabavili nielen tri zvony, najstarší z nich roku 1624, ale aj medený plech zo strechy a dokonca aj píšťaly z organu. V roku 1934, požiar zničil provizórne zastrašenie. Obnova sa realizovala v polovici 60. rokov minulého storočia a v roku 1986 dostal chrám opäť medenú strešnú krytinu. V posledných rokoch sa obnovuje najmä vnútorné vybavenie. Kostol slúži ako farský chrám a je v pomerne dobrom stave.


ľubica s istotou patrí medzi najstaršie obce na Spiši. V roku 1271 uhorský kráľ Štefan V. udelil Ľubici mestské práva a touto výsadou ju pozdvihol do počtu kráľovských miest. Ešte v 17. storočí patrila k najbohatším spišským mestám s obrovským chotárom.


od 13. storočia bola Ľubica totiž súčasťou Provincie spišských Sasov, ktorá sa neskôr premenila na Provinciu 24 spišských miest. V roku 1412 si vtedajší uhorský kráľ a neskorší cisár Žigmund od svojho švagra, poľského kráľa Vladislava Jagelonského, požičal značnú sumu peňazí. Ľubica sa tak dostala do zálohu poľských kráľov na dobu 360 rokov, pretože záloh sa skončil len pri prvom delení Poľska v roku 1772.


v rokoch 1431 a 1433 Spišom dvakrát prešli husiti, keď sa z Poľska vracali domov. Isté je, že pri druhom prechode, keď sa zmocnili aj opevneného Kežmarku, vydrancovali aj Ľubicu a iste zničili aj interiér tunajších kostolov.


pár tipov pre turistov v okolí


levoča - Levoča je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tu mnohé pamiatky ako napríklad kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. V jeho interiéri sa nachádza najvyšší neskorogotický drevený oltár na svete, vyrobený v dielni slávneho Majstra Pavla z Levoče.


spišská kapitula - súčasť mesta Spišské Podhradie. Pamiatka UNESCO označovaná, aj ako „Slovenský Vatikán“.  V 11. storočí stál neďaleko Spišskej Kapituly kláštor, založený pravdepodobne benediktínmi.


spišský hrad  - Zrúcanina hradu, ktorá sa rozprestiera na Spišskom hradnom vrchu a tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Svojou rozlohou viac ako 4 hektáre je to jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku.


dobšinská ľadová jaskyňa - 42 km severne od Levoče, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Národnom parku Slovenský raj. Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia zaľadnená jaskyňa na Slovensku.


belianska jaskyňa - je jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa 48 km severozápadne od Levoče v Tatranskom národnom parku, vo východnej časti Národnej prírodnej rezervácie Belianske Tatry. Leží v oblasti severného svahu Kobylieho vrchu pri osade Tatranská Kotlina.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

23. marca 2023, 18:42:54

bottom of page