top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

s rezeváciou


5,00 €

10,00 €

vstup 

baňa

malý okruh

veľký okruh

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

468 mnm

-

+421 903 185 777

.banské múzeum hondruša - Baňa Starovšechsvätých v Hodruši - súčasť Hornohodrušského banského závodu. Je zapísaná na Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Podzemie ukrýva neskutočné množstvo prevŕtaných kilometrov, labyrintov, chodieb, komínov a šácht. Pomocou nich dokázali baníci stáročia vynášať na povrch milióny ton drahocennej rudy. Oplatí sa navštíviť túto baňu ako múzeum, ktorý prezentuje podzemný svet baníkov. A povedzme si, je to úplne iný svet.

banské múzeum hondruša

icon_hist_ZRÚCANINA.png
banské múzeum hondruša
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


obec banská hodruša ponúka okrem tejto bane aj historickú banskú Klopačku. Dokonca aj sedem kostolov a jediný internetový, virtuálny náučný chodník na Slovensku. Banská Hodruša svojho času patrila medzi dôležité banské centrá.


prístup


baňa Starovšechsvätých sa nachádza vedľa hlavnej cesty hneď na začiatku obce v smere od Banskej Štiavnice. Určite sa oplatí navštíviť, ale je potrebné návštevu vopred pripraviť, pretože je možná len v skupinách. Okrem klasických návštev za históriou baníctva, sa baňa využíva aj na firemné a teambuildingové akcie.


história a zaujímavosti


zlato a striebro sa v štôlni Starovšechsvätých ťažilo už od nepamäti. Presný dátum kedy sa tu začalo s ťažbou nie je, ale vie sa, že baňa fungovala už v 14 storočí až do roku 1950, kedy banskú činnosť v bani ukončili a nadobro zavreli. Dnes je síce pre ťažbu baňa zavretá ale pre turistov pre informáciu, či výučbu pre študentov prístupná.


baňa Starovšechsvätých je jednou veľkou učebnicou baníctva. Nachádzajú sa tu stovky metrov chodieb, dlhých i krátkych, či pretínajúcich. Nízki návštevníci problém nemajú, ale vyšší si častokrát poudierajú svoju prilbu o strop. V bani krásne vidno, kde v ktorom období baníci pracovali. Dokonca sa tu nachádzajú aj chodby postavené len tak, kameň na kameň, bez žiadneho istenia. A je ich celkom dosť.


obec Hodruša bola síce vždy v tieni slávnejších banských miest. Do konca do roku 1952 bola aj súčasťou Banskej Štiavnice. Ale produkciou zlata a striebra vôbec nezaostávala a dokonca patrila medzi tri najvýznamnejšie lokality ťažby vzácnych kovov na Slovensku. Ako dôkaz tohto tvrdenia slúžia práve neuveriteľne rozsiahle vydobyté priestory, stovky kilometrov chodieb, labyrintov, komínov, a milióny ton vyťažených rúd. Veď v čase tejto prosperity tu pracovalo vyše 600 baníkov, čo je úctyhodné číslo.


múzeum a expozície


byť baníkom a a vykonávať túto profesiu je mimoriadne namáhavé a nebezpečné. Napriek tomu sa považuje za čestné povolenie. Práca sa vykonáva v hlboko podzemí, v tme, bez slnka. Jediným svetlo, ktoré im pomáha pri práci je svetlo z lámp.


vďaka Slovenskej banskej, spol. s r.o. Hodruša-Hámre sa zriadila stála banská expozícia Hodrušské hlbiny – podzemný svet baníkov, ktorá je sprístupnená širokej verejnosti. Návštevník sa oboznámi s minulosťou hodrušskej baníckej činnosti od jej úvodnej, cez podzemnú po povrchovú. Ale prehliadka sa netýka len bane samotnej, ale je možné zahliadnuť aj typické banícke nástroje. Nechýba ani pamätná izba Nácka – fiktívnej osoby Štiavnice a Hodruše. Za zaujímavosť určite stoja expozície trofejou miestneho zlatokopeckého klubu, Kvety baní s minerálmi nielen z regiónu ale i z celého sveta, a ukážky vychýrenej hodrušskej čipkárskej školy, ktorá vyrobila paličkované čipky na svadobné šaty anglickej kráľovnej Alžbety II.


vzácna návšteva


baňu v roku 1751 navštívil aj František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie, ako aj ich synovia Jozef II. a Leopold.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:47:57

bottom of page