top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

362 mnm

-

+421 45 677 1061

.kúpele sklené teplice - sú to termálne liečebné kúpele a patria medzi najstaršie na Slovensku. Nachádzajú sa na úpätí Štiavnických vrchov, v nádhernej doline, ktorou preteká potok Teplá. Veľkú slávu zažili v Sklených Tepliciach v roku 1786. Veľký vedec tej doby Ignác Anton von Born, dal do prevádzky amalgačnú hutu a zároveň v obci usporiadal kongresové stretnutie najvýznamnejších vedcov z celého sveta. Tam predstavil svoju metódu tzv. Bornovej nepriamej amalgamácie, bol to chemický postup, pri ktorom ortuť naväzuje na seba čiastočky vzácnych kovov. Tohto kongresu sa zúčastnil aj slávny básnik J.W.Goethe, po ktorom pomenovali najkrajší kúpeľný dom.

kúpele sklené teplice

icon_hist_ZRÚCANINA.png
kúpele sklené teplice
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prvá písomná zmienka o kúpeľoch je z roku 1550, kedy ich v balneografii opísal známy vedec Juraj Wernher. Prvý rozbor vody spravil v 18.storočí Karol Otto Moller, ktorý bol významným vedcom, učil aj Mateja Bela a bol kúpeľným lekárom a volali ho „Slovenský hipokrates“, hlavne kvôli objavom v medicíne. Kúpele vlastnili viacerí feudáli. V 17. Storočí vymrel rod Lippayovcov a celý majetok kúpeľov dostal štát. Ten ich zveril do správy Banského úradu v Banskej Štiavnici, vďaka ktorému sa postavili kúpeľné budovy a začali sa termálne pramene využívať na liečenie. Výskyt týchto termálnych prameňov bola veľká prírodná zvláštnosť. Vyvierali na vŕšku z travertínového pokrovu. Jeden prameň mal príjemnú teplú vodu a druhý zase horúcu.


ďalšou zvláštnosťou bol jaskynný kúpeľ-Parenica. Tento parný kúpeľ je európsky unikát s termálnou liečivou vodou, ktorá má 42°C. Je to čisto prírodná voda s veľkým obsahom magnézia a vápnika a využíva sa na liečbu pohybového ústrojenstva. Ústí priamo do jaskyne a vyhrieva jaskynný bazén.


v súčasnosti tam vyviera sedem prameňov s teplotou od 37°C až po 52,3°C. Nachádzajú sa tu umelé vrty a studne až do hĺbky 1 600 metrov. Sú to najvýznamnejšie pramene vulkanického pásma.


táto voda je stredne mineralizovaná, termálna (horúca), najväčší výskyt je v nej horčíka a vápnika okrem nich obsahuje železo, draslík, lítium, bárium, sodík a iné. Vodu využívajú na vonkajšiu a vnútornú balnoterapiu, kúpele alebo aj ako pitnú. Kúpele sa najviac zamerali na liečbu pohybového ústrojenstva a neurologických problémov, doplnkovú liečbu osteoporózy, prevencie caries, funkčné poruchy motility čriev a iné. Táto voda je hypotonická, ale má aj výborný hydratačný účinok.


kúpele majú päť kúpeľných domov s kapacitou 278 lôžok. Každý kúpeľný dom má svoju históriu a ponúka návštevníkom iný štandard. Nachádza sa tu kúpeľný dom Goethe, ktorý je najluxusnejší, potom je kúpeľný dom Mateja Bela, kúpeľný dom Relax Thermal, kúpeľný dom Alžbeta a kúpeľný dom Márie Terézie. Pokiaľ navštívite kúpele, určite si príjemne oddýchnete, rehabilitujete a načerpáte novú energiu.


tip na zaver


okrem procedúr, kúpele ponúkajú aj veľké kultúrne vyžitie. Taktiež si môžete zaplávať v termálnom kúpalisku. Pokiaľ máte chuť na túru, tak sa môžete vybrať po značenom chodníku priamo v kúpeľnom parku, ktorý prechádza do lesoparku alebo na Pustý hrad, ktorý stojí neďaleko.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2022, 14:48:10

bottom of page