top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

jún – sep
pondelok – piatok

nedeľa
sobota
okt – máj
pondelok – piatok 

sobota

nedeľa


10:00 - 18:00

10:00 – 18:00
zatvorené

09:00 – 17:00
zatvorené

13:00 – 17:00

3,00 €

2,00 €

zadarmo

zadarmo

dospelí

žiaci, študenti

deti 0-6r

ZŤP

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

236 mnm

nová baňa

+421 45 685 5178

.pohronské múzeum nová baňa - Historická radnica – architektonická dominanta mesta Nová Baňa. Dnes múzeum, v minulosti kráľovský dom i radnica. Bola postavená v 14. storočí a zažila aj zlé chvíle, ako požiar a rozpredanie zbierok. Napriek tomu disponuje zaujímavosťami, za ktorými sa oplatí cestovať.

pohronské múzeum nová baňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png
pohronské múzeum nová baňa
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


múzeum je otvorené celoročne, okrem štátnych sviatkov. Parkovisko sa nachádza z oboch strán múzea popri múzeu.


história radnice a múzea


budova bývalej radnice, dnes sídlo Pohronského múzea, bola postavená v 14.storočí, niekedy okolo roku 1353. Pôvodne štvorpodlažná gotická stavba s charakteristickými črtami pevnosti. V 18.storočí keď radnicu postihol požiar bola prestavaná, kedy odstránili tretie poschodie a zároveň vybudovali hranolovú vežu s barokovou baňou.


v roku 1335 podľa nariadenia Karola Róberta sa mali vo všetkých banských mestách postaviť kráľovské domy. Preto pravdepodobne bola aj táto budova postavená v zmysle tohto nariadenia ako kráľovský dom. Tieto domy slúžila ako miesta kde ťažiari museli odovzdávať vydolované drahé kovy. Na čele kráľovského domu stál banský gróf, ktorý ako jediný mal právo skúšať rýdzosť zlata.


pohronské múzeum vzniklo po skončení druhej svetovej vojny vďaka nadšencom a zberateľom, vrátane zberateľa starožitností Antona Solčianskeho. Práve z jeho iniciatívy v roku 1952 vzniklo Mestské múzeum v Novej Bani. Prvé roky činnosti múzea boli trošku chaotické. Zbierka boli uložené bez evidencie a usporiadania. Podľa povier, Anton Solčiansky pred svojim odchodom časť zbierkom rozpredal. Budova je dnes zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok.


zachované pamiatky


vo veži sa nachádzajú tri zvony, z ktorých jeden pochádza z 18.storočia. Na prízemí sa našla zachovaná gotická klenba, a na poschodí zasa renesančné detaily. V zasadacej miestnosti sa zachovali barokové nástenné maľby s portrétmi uhorských panovníkov. Pod budovou sa zasa nachádzajú podzemné chodby, takzvané mestské katakomby.


v múzeum sú v súčasnosti expozície zamerané hlavne na praveké osídlenie, dejiny baníctva, sklárstva, históriu mesta a jeho kultúrne pamiatky a ľudové umenie, významné osobnosti mesta a rôzne udalosti, dokonca venuje sa aj historickým hodinám a vulkánu pútikov vŕšok, ktorý je najmladšou sopkou na Slovensku. Venuje sa vývoju a životu mestského i vidieckeho obyvateľstva stredného Pohronia až po žiarsky región. Momentálne sa v múzeu nachádza viac ako 12 tisíc zbierkových predmetov. Má svoju vlastnú odbornú knižnicu, ktorá je prístupná verejnosti. Okrem stálych expozícií a rozsiahleho fotoarchívu, organizuje múzeum ročne 10 až 12 rôznych výstav, prednášok a tradičné i netradičné kultúrne podujatia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

3. februára 2023, 11:25:23

bottom of page