región: ► záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
161 mnm
holíč
+421 905 206 768
.cisársky žrebčín kopčany – národná kultúrna pamiatka pochádzajúca ešte z čias baroka. Ide o unikátny hospodársky objekt, ktorý dotvára celkovú výnimočnú atmosféru spolu s Holíčskym zámkom. Tí, ktorí milujú kone, si tu prídu na svoje. Jedna z najkrajších miest na Slovensku, kde je koňom dopriate.cisársky žrebčín kopčany
cisársky žrebčín kopčany
.otváracie doby
.poplatok za vstup
celoročne
na objednávku
voľne prístupné
cisársky žrebčín kopčany
.pre denné tipy na výlety sleduj naše
facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku
facebook skupinu @srdcomposlovensku
instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku
Pinterest nástenku Xplór
.sprievodca
dostupnosť
žrebčín je prístupný autom s možnosťou parkovania. Vstup do expozície je zdarma. Návštevu múzea je potrebné vopred dohodnúť priamo na adrese, na webe alebo telefonicky.
história žrebčína
žrebčín v Kopčanoch sa spomína už v rokoch 1660 až 1680, kedy Adam Csobor vybudoval obrovský žrebčín. To či to bol totožný žrebčín s terajším, ktorý potom v roku 1736 založil Štefan Lotrinský, nie je jasné. Nezachovali sa žiadne dokumenty. Jedno je ale isté, že podľa dokumentu z roku 1712 Marek Czobor dedí majetok svojej matky, a kde sa syn zaväzuje dať matke ročne 12 tisíc zlatých, 12 koní a iné cennosti. Ako už bolo spomenuté, kráľovský žrebčín bol založení v roku 1736 vojvodom – Františkom Štefanom Lotrinským. Bol tretím žrebčínom založeným Karlom VI. Ešte v tom istom roku boli do žrebčína prevezené chovné kone zo Saaralbe.
cisársky a kráľovský žrebčín vďaka Márie Terézie
roku 1765 Mária Terézia povýšila Kopčiansky žrebčín na cisársky a kráľovský žrebčín. Aj keď Kopčiansky žrebčín patril k žrebčincom menšieho typu, v roku 1798 do žrebčína presunuli aj kone z Tešína. Išlo o vraníkov a beluše z kladrubského chovu. Presunuli sem španielsko-talianske kone, pretože žrebčín v Kladrubách zrušili pre ohrozenie cudzími armádami a roku 1757 napokon aj vyhorel. Neskôr tu bol založený cisárom Jozefom II. chov anglického plnokrvníka. Kone sa v Kopčanoch chovali pre cisársky viedensky dvor. Išli teda o jazdecké kone, na reprezentačné účely, ťažné, ďalej o kone pre dostihy a poľovačky. Časom žrebčín postihli záplavy pre vyliatie rieky Morava a množstvo komárov, ktoré chovu neprialo. Žrebčín tak bol v problémoch, chovu neprialo –potraty, reprodukčné problémy, žriebätá hynuli a kone trpeli rôznymi chorobami. Pre problémy so žrebčínom sa rozhodol cisár Jozef II. obnoviť v roku 1770 žrebčín v Kladrubách a presunul tam chov koní taliansko-španielskeho rázu.
v roku 1826 chov plnokrvníkov v Kopčanoch zrušili. O dva roky neskôr všetky kone previezli do Kladrúb nad Labem.
súčasné využitie žrebčína
žrebčín v Kopčanoch ako objekt sa v 20.storočí využíval na rôzne účely ako roľnícky liehovar, družstvo, miesto na spracovanie cukrovej repy a zemiakov, obilia, alebo ako semenársky štátny majetok. Napokon v roku 2001 sa začalo s rekonštrukciou objektu. Aj vďaka fondom sa vynovili miestnosti a dôležité statické opravy. V súčasnosti sa sa objekt využíva na organizovanie detských táborov a ako expozície múzea.
zaujímavosť
generále a Generalissimus, narodení v roku 1787 a 1797, zakladatelia starokladrubských belušov, sa narodili v žrebčíne v Kopčanoch. Chov týchto kmeňových koňov pokračuje aj v súčasnosti ako národný originál génová rezerva. Pod jedným zo strešných oblúkov na žrebčíne je možné i dnes vidieť nápis – Cisársky a kráľovský žrebčín.