región: ► záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
235 mnm
-
+421 34 657 5101
.kúpeľe smrdáky - zápach síry nie je nič príjemné pre náš nos, ale so zvyškom tela robí divy. Minerálna voda s vysokým obsahom sírovodíka, vďaka nej sú prírodné liečebné kúpele Smrdáky tak známe a vyhľadávané. Liečia sa tu okrem neinfekčných kožných chorôb aj ochorenia pohybového aparátu. Tiché a pokojné prostredie prispieva i k psychickej pohode.
kúpeľe smrdáky
.otváracie doby
.poplatok za vstup
celoročne
vonkajší areál
voľne prístupné
zadarmo
vstupné
vonkajší areál
kúpeľe smrdáky
.pre denné tipy na výlety sleduj naše
facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku
facebook skupinu @srdcomposlovensku
instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku
Pinterest nástenku Xplór
.sprievodca
oblasť kde sa kúpele nachádzajú bola pred 25 miliónmi rokov zaliata morom. Biologické usadeniny, ktoré tu vznikali sa neskôr premenili na ložiská liečivej minerálnej vody s vysokým obsahom sírovodíka. V roku 1952 boli navŕtané nové pramene, v súčasnosti sa využívajú dva.
Zo Smrdákov sa stála kúpeľná obec. Pôvodne sa nazývala Nová Ves. Keď sa roľníci stretávali na jarmokoch v susedných mestách, tých čo prišli z Novej Vsi prezývali „Smrdáci“. Tento názov sa tak zaužíval, že pôvodný názov obce zanikol.
história kúpeľov
prvá písomná zmienka o Smrdákoch pochádza z roku 1617. Píše sa o nej v urbári, ktorý vydal zemepán Majtény-Novák. Polyhistor Matej Bel prvýkrát opisuje priaznivé pôsobenie sírovodíkovej vody v Smrdákoch vo svojom diele z roku 1740. V roku 1763 Ján M. Gottmann urobil rozbor vody a poznamenal, že raz by tu mohli byť kúpele. Veľký význam mala aj dizertačná práca lekára Jozefa Callasa Nagya, ktorý v nej písal o liečivej vode v Smrdákoch. Bola posudzovaná na univerzite vo Viedni. V práci sa okrem chemického rozboru nachádza aj zoznam chorôb, ktoré sa tu úspešne liečili ešte pred vznikom samotných kúpeľov ako napríklad herpes, lišaje a iné kožné ochorenia.
v Smrdákoch dal prvý kúpeľný dom postaviť Jozef Vietoris v rokoch 1832 až 1833. Bol majiteľom pozemkov v okolí prameňov. Neskôr v roku 1839, taktiež vďaka Jozefovi Vietorisovi bol postavený kaštieľ, ktorý sa stal symbolom kúpeľov. Postaral sa o vybudovanie príjemného kúpeľného prostredia, odvodnil močiar aby získal priestor pre park, vysádzal rôzne vzácne dreviny.
dnes má park rozlohu 16 ha a sú tu umiestnené jednotlivé kúpeľné budovy. Nájdete tu rôzne druhy drevín, tráv, krovín a stromov starých viac ako 100 rokov. Park vytvára príjemné prostredie pre hostí a prispieva k psychickej pohode, ktorá nesporne prispieva k zlepšeniu fyzického stavu. Vo voľnom čase sú návštevníkom k dispozícii kaviarne, kino, knižnica a športové centrum. V okolí sú trasy pre peších turistov i cyklistov.
liečba v kúpeľoch
ako prebieha liečba v Smrdáckych kúpeľoch? Po vstupnej prehliadke pacienta je zostavený špeciálny liečebný plán ušitý každému pacientovi na mieru. Liečebný program prebieha pod dozorom lekárov.
minerálna voda
1 liter obsahuje: 3400 mg minerálnych solí, z toho 680 mg tvorí sírovodík. Sírovodík dokáže priamo prenikať cez kožu a priaznivo pôsobí na zápalové, imunologické zmeny v organizme a upokojuje podráždenú pokožku. V Smrdákoch sa touto vzácnou vodou lieči formou vaňových kúpeľov, je to najstarší spôsob liečby.
bahenné zábaly
zábaly zmierňujú opuchy v okolí kĺbov, znižujú napätie v kĺboch a zlepšujú výživu chrupaviek, medzistavcových platničiek a spojivového tkaniva.
fototerapia
pri kožných ochoreniach je fototerapia dôležitou súčasťou liečby. Realizuje sa prostredníctvom prírodného slnka (počas letných mesiacov) alebo formou aplikácie ultrafialového žiarenia (počas nepriaznivého počasia).
lokálna liečba
prebieha aplikáciou rôznych krémov, olejov a mastí, ktoré pomáhajú pri liečbe kožných ochorení.
fyzioterapia
súčasťou liečebného procesu sú aj terapeutické cvičenia, prebiehajúce pod dozorom skúsených fyzioterapeutov.
kneippova terapia
určite ste už počuli o priaznivom pôsobení striedania teplej a studenej vody. Táto procedúra nakopne Váš organizmus, posilní imunitu a uvoľní stuhnuté svalstvo.
elektroliečba
využíva sa pri liečbe ochorení pohybovej sústavy. Elektroterapeutické prístroje uvoľňujú stuhnuté svalstvo, bolesť a zlepšuje prekrvenie a výživu tkanív.
Návštevu týchto výnimočných kúpeľov odporúčame najmä ľuďom s kožnými problémami ako sú:
psoriáza, atopická dermatitída - ekzém, chronické ochorenia kože, seboroická dermatitída, prurigo, ichtyóza, rosacea, stavy po popáleninách a poleptaniach, akné, sclerodermia a iné
s ochoreniami pohybového aparátu: psoriatická artritída, reumatoidná artritída, osteoartróza, vertebrogénny algický syndróm alebo Bechterevova choroba.
naopak ak trpíte jedným z nižšie uvedených ochorení, liečba v kúpeľoch Smrdáky pre Vás nie je vhodná:
bronchiálna astma, epilepsia, infekčné ochorenia, malígne procesy, akútne psychózy a tromboflebitídy, labilný diabetes, závažné srdcovo-cievne ochorenia, tehotenstvo, inkontinencia moču a stolice, imobilní alebo ťažko mobilní pacienti.