región: ► zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
272 mnm
-
+421 904 755 379
.hrad brekov – majestátne zrúcaniny hradu sa rozprestierajú vo Vihorlatských vrchoch. Hrad Brekov zažil v dejinách mnohé krušné chvíle. Bol niekoľkokrát zničený, opravený a znova zničený. Po viacerých utrpeniach počas svojej histórie sa hrad, lepšie povedané zrúcanina premenila na akúsi oázu pokoja. Návštevníci si tu môžu oddýchnuť od každodenného zhonu a nechať sa strhnúť krásami neporušenej, sopečnej, východoslovenskej prírody.
.otváracie doby
celoročne
voľne prístupné
.poplatok za vstup
voľne prístupné
hrad brekov
.sprievodca
ako na hrad?
hrad Brekov sa vypína nad rovnomennou obcou len 4 km od Humenného. Do obce je možné sa dostať autobusom, vlakom alebo autom. Auto odparkujte v obci tak aby nikomu neprekážalo. Z obce vedie žltý turistický chodník, ale na hrad vedie aj mnoho neznačených chodníkov. Je to len mierne stúpanie, ktoré zvládnete za 30 minút a to aj s detským kočíkom.
História
najprv na tomto mieste stálo slovanské hradisko. Po jeho zániku v 13.storočia postavili kamenný hrad na vápencovom kopci, neďaleko rieky Laborec. I tento hrad bol súčasťou sústavy strážnych pevností na ochranu uhorsko-poľskej obchodnej cesty. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1307 ako „castrum Barko“ s majiteľom Petrom Peteňom. Hrad daroval Karol Róbert z Anjou v roku 1317 Filipovi Drugethovi.
v 15. storočí posilnili opevnenie hradu, ktoré hralo významnú úlohu vo vnútropolitických bojoch. V roku 1466 sa pod hradbami stretli vojská kráľa Mateja Korvína a poľského kráľa Kazimíra IV. Neskôr prešiel hrad do rúk Zápoľských, ktorí hrad rozšírili a opevnili.
v polovici 16. storočia sa majiteľ hradu František Kendy sa postavil proti kráľovi Ferdinandovi Habsburskému, a to malo za následok zbúranie v roku 1558. Neskorší majiteľ Mikuláš Drugeth ho však roku 1575 znovu opravil a obnovil. Roku 1644 hrad znova napadli, tentokrát povstalecké vojská Juraja Rákócziho a skoro celý ho zničili. Vo vlnách protihabsburských stavovských povstaní hrad úplne padol. Od tých čias hrad pustol a dodnes sa z neho zachovali iba zvyšky múrov.
povesť
podľa povesti dal hrad postaviť istý lúpežný rytier Arkur, pre krásnu devu Barkó. Do Barkó sa tak zamiloval, až po nej aj hrad pomenoval. Barkó bola dobre vychovaná, priateľská, ušľachtilá, a pod jej vplyvom sa hradný pán postupne nadobro zmenil. Zanechal svoje doterajšie remeslo – rabovanie, a začal starostlivo dbať o blaho a bezpečnosť celého kraja. Vďaka tomu si získal priazeň miestneho ľudu. Tí dodnes na neho spomínajú už len v dobrom.
po prehratej bitke s Tatármi v 13.storočí sa kráľ Belo IV ukryl v tmavej jaskyni pri Brekove. Tam ho vysileného našiel mladý muž. Postaral sa o neho, aj keď nevedel o koho ide, obviazal mu rany a priniesol jedlo. Keď sa kráľ zotavil natoľko, prezradil mladému mužovi, že je jeho kráľom. Poprosil ho, aby poslal správu do Budína o tom kde sa kráľ zdržuje. Kráľovský dvor poslal pre panovníka najlepších rytierov. Kým prišli, kráľ spoznával kraj a dobrých ľudí v Brekove. Na znak poďakovania dal nad dedinkou vybudovať hrad a ľudí, ktorí mu vtedy pomohli, odmenil erbom so zlatým vtákom v strede.
zaujímavosť
neďaleko hradu sa nachádza mnoho jaskýň. Najznámejšou je jaskyňa Veľká Artajama, ktorá je jaskynným komplexom, tiahnucim sa popod koryto rieky Laborec. V minulosti vraj počas vojny s Turkami sem nahádzali tureckých zajatcov. Cestu na zrúcaninu lemuje drevený informačný panel so základnými informáciami, hradnom vrchu, okolí i jaskýň, ale aj o dávnej vysadenej dubovej aleje Mateja Korvín, ktorý zimoval na hrade v rokov 1473-1474.