región: ► zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
195 mnm
-
+421 915 102 117
.hrad čičva - alebo aj Čičava, bol vybudovaný v stredoveku ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska, spolu s inými blízkymi hradmi v Brekove, Jasenove alebo vo Vinnom. Hrad poškodilo posledné Rákociho povstanie v roku 1711 a odvtedy je zrúcaninou.
.otváracie doby
celoročne
voľne prístupné
.poplatok za vstup
voľne prístupné
hrad čičva
.sprievodca
ako sa dá ku hradu dostať ?
zrúcanina hradu Čičva sa nachádza severovýchodne od Vranova nad Topľou, nad obcou Sedliská, miestna časť Podčičva. Na hrad je možné dostať sa pešo z mesta Vranov nad Topľou po modrej turistickej značke. Ak autom, potom na parkovisko za obcou Sedliská, odtiaľ pešo po kamenných schodoch a strmom chodníku asi 20 minút. Najľahší je výstup z miestnej časti Podčičva obce Sedliská po zelenej turistickej značke, voľnou chôdzou 10 minút..
čo všetko môžete na hrade a jeho okolí vidieť ?
v súčasnosti je hrad od roku 2014 v rekonštrukcii. Vďaka obnove hrad opäť rastie do krásy a je tiež miestom obľúbeného podujatia Čičvianske hradné slávnosti. Z hradu sú nádherné výhľady na okolie.
trochu z histórie
prvá písomná zmienka o majetku Čičva pochádza z roku 1270. Hrad bol pravdepodobne postavený v rokoch 1309 až 1316 ako súčasť pohraničného pevnostného systému Uhorského kráľovstva proti možným vojenským vpádom. Stal sa strážnou pevnôstkou pri priesmyku „Poľská brána“ Porta Polonica. Bol strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí. Hrad Čičva bol vyše tri storočia vo vlastníctve rodu Rozgonyiovcov. Smrťou Štefana v roku 1523 vymrel rod Rozgonyiovcov po meči a v nasledujúcom roku sa hrad Čičva stal majetkom Báthoryovcov.
v roku 1575 sa v neďalekom Vranove nad Topľou konala svadba Františka Nádašdyho s Alžbetou Bátoriovou, ktorá sa do legiend zapísala ako krvavá grófka kúpajúca sa v krvi panien. Súčasťou nevestinho vena bol aj hrad Čičava. K legendám patria aj dohady, že i na samotnom hrade Čičava zmárnila dve slúžky, čo sa však doteraz nepotvrdilo.
počas postupného porážania kurucov gróf František Barkóczy v januári 1711 vydal hrad Čičvu bez boja cisárskemu generálovi Jánovi Pálffymu. Neskôr bol preto obvinený zo spojenectva s labancami. Cisársky generál Lanken rozkázal hrad zbúrať a odvtedy leží v ruinách.
pár tipov pre turistov k zaujímavým hradom v okolí
urobte si výlet a pozrite si aj ďalšie hrady v blízkom okolí, ktoré všetky boli v roku 1963 vyhlásené za kultúrne pamiatky.
brekovský hrad - vzdušnou čiarou približne 7 km od Čičvy. Pôvodne to bol stredoveký hrad, ktorého ruiny možno dobre vidieť pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné. Vidno ho už zďaleka. Nachádza sa na západnom okraji Humenských vrchov, časti Vihorlatských vrchov nad obcou Brekov v nadmorskej výške 280 m n. m. Z hradného vrchu je ďaleký kruhový výhľad na celé okolie.
jasenovský hrad - vzdušnou čiarou približne 13 km od Čičvy. Zrúcanina hradu na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy. Nachádza sa v nadmorskej výške 392 m n. m. zhruba 4 km na juh od Humenného a zhruba 1 km od obce Jasenov. Z hradu sú pekné výhľady predovšetkým severným smerom na Humenné a okolie.
viniansky hrad - vzdušnou čiarou približne 19 km od Čičvy. Zrúcanina pôvodne gotického hradu z 13. storočia. Nachádza sa pri obci Vinné v okrese Michalovce. Hrad bol postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov v nadmorskej výške 325,3 m n. m. Spomína sa začiatkom 14. storočia, slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska spolu s ostatnými blízkymi hradmi Brekov, Jasenov, Čičva. Zbúraný bol na začiatku 18. storočia. Z hradného vrchu je výhľad na Východoslovenskú nížinu, vidieť mesto Michalovce a Zemplínsku šíravu.