región: ► zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
626 mnm
-
+421 56 628 1429
.morské oko – unikátne jazero s krásnou bledomodrou hladinou pripomínajúce more. Ide o najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku. Nad jazerom sa týči Sninský kameň, ktorý poskytuje čarokrásny pohľad na jazero i bukové pralesy Karpát.
.otváracie doby
celoročne
voľne prístupné
.poplatok za vstup
voľne prístupné
morské oko
.sprievodca
turistika
z Remetských Hámrov k Morskému oku vedie turistická trasa po asfaltovej ceste v dĺžke 9 km. Ak si chcete trasu skrátiť blízko pri Morskom oku je parkovisko na ktoré sa dostanete rovnakou trasou z Remetských Hámrov. Od parkoviska trvá pešia túra už len 15 minút. Táto trasa nie je fyzicky náročná a môžete ju absolvovať s detským kočíkom alebo na bicykli.
morské oko je možné z časti celé obísť. Pri prechádzke okolo Morského oka sa nám vypína jedna z dominánt vihorlatských vrchov, Sninský kameň. Turistická trasa na jeho vrchol je síce náročnejšia, v úseku 4 km je potrebné prekonať výrazné výškové prevýšenie, ale ponúka nádherný výhľad na okolité vrchy i doliny, na krajinu údolia Cirochy, vihorlatské lesy a dokonca aj na Východoslovenskú nížinu. Spomína sa len jeden Sninský kameň. Ale sú ich dva - nižší ale rozsiahlejší Veľký Sninský kameň – 998 m n. m., a Malý Sninský kameň 1005 m n. m.
jazero sa v minulosti nazývalo aj ako Veľké Vihorlatské jazero. Je totiž najväčším vo Vihorlatských vrchoch. Zároveň je tretím najväčším prírodným jazerom na Slovensku - po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese.
svoje pomenovanie si vyslúžilo svojou blankytne modrou sfarbenou vody. Pripomína morskú hlbočinu a svojim tvarom aj ľudské oko. Morské oko je zasadené do bukových lesov v lone sopečného Vihorlatu. Už prvý pohľad vidieť v priezračnej vode množstvo veľkých rýb. Morské oko sa nachádza pod Sninským kameňom v blízkosti obce Remetské Hámre. Svojou nadmorskou výškou 618 m n. m., dĺžkou jazera je 750 m a šírkou 312 m patrí medzi najkrajšie. Je hlboká až 25,1 m.
neďaleko Morského oka západným smerom, v nadmorskej výške 727 m n.m. nájdeme aj Malé Morské oko. Aj jeho v minulosti nazývali ako Malé Vihorlatské jazero. Ide o najzachovalejšie jazero vo Vihorlatských vrchoch. Pobrežie je členité. Zo západnej a severnej strany má mierny sklom a je viac piesočnatý, kým jeho východná strana je strmá a kamenistá.
dominantou chránenej krajinnej oblasti Vihorlat je jediná vyhasnutá sopka na Slovensku.
história
morské oko vzniklo pri doznievaní sopečnej činnosti vo Vihorlate. Mohutný zosuv z východného svahu zahradil dolinu potoka Okna a za touto novou bariérou vzniklo prírodné jazero. Do jazera ústí 6 – 8 stálych i príležitostných prameňov. Teplota vody od hĺbky 9 m po dno je takmer stála a to 4,4 – 4,8 °C.
morské oko do roku 1945 patrilo grófke Gladys Vanderbilt-Széchenyi, ktorá tu v r. 1924 dala vybudovať malý kaštielik. Počas jej pobytu sa vybudovala hrádza, čím sa rozloha jazera zväčšila z pôvodných 7 ha na 13,8 ha. Vodná hladina sa zvýšila o 5 metrov. Dnes zrekonštruovaný kaštieľ sa využíva ako reprezentačná lesnícka chata pre verejnosť. Kaštieľ je jedným najkrajšie situovaným lesníckym objektom na Slovensku.
morské oko je výnimočné svojim pôvodom, polohou, fyzikálno-chemickým a biologickým režimom. Na jej ochranu bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu, dnes ju poznáme pod národnou prírodnou rezerváciou kde platí najvyšší 5. stupeň ochrany.
v Morskom oku žijú a skrývajú mnohé druhy rýb. Rybolov, kúpanie a člnkovanie sú ale zakázané. Lokalita patrí medzi jedno z najkrajších zákutí na Slovensku s romantiku a prirodzeným pôvabom.