top of page

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

155 mnm

-

+421 907 369 509

.nádrž domaša - je pýchou východného Slovenska. K jej príťažlivosti okrem prekrásneho prostredia a tichých zákutí, nemalou mierou prispieva krásna modrozelená voda s vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Je štvrtou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

nádrž domaša

nádrž domaša

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


domaša pre všetky generácie


na brehoch nádrže sa nachádza päť rekreačných stredísk – Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Kelča a Vaľkov. Možnosti ubytovania v hoteloch, penziónoch alebo stanovanie v kempingoch nechýbajú ani v jednom stredisku. Na rekreáciu tu boli vybudované upravené pláže, požičovne športových potrieb, ihriská, reštaurácie a občerstvenia. Veľká Domaša s teplotou vody 23°C patrí medzi najteplejšie priehrady na Slovensku. Má dobré podmienky pre milovníkov vodných športov - windsurfing, člnkovanie, kúpanie a plávanie. V letných mesiacoch väčšina stredísk žije nočným životom v podobe diskoték a kultúrnych podujatí.


vodná nádrž Domaša je predsa len stávka na istotu. Od detstva sem chodia už aj dnešní tridsiatnici a okrem spomienok na časy minulé si môžete vychutnať aj pobyt v prírode. Určite sa netreba báť preplnenej pláže, dostatočne veľké pláže poskytnú veľkorysý priestor na oddych a hry.


rekreačné strediská na Domaši sa navzájom predbiehajú v usporadúvaní rôznych diskoték či zábav. Oblasť je známa aj každoročnou súťažou Miss Domaša.


domaša je známa svojou samočistiacou schopnosťou, čo chvália hlavne rybári. Nachádza sa tu množstvo rýb - až 23 druhov rýb ako pstruh, kapor, boleň, sumec, šťuka, úhor. Pre hubárov okolité listnaté a zmiešané lesy ukrývajú veľa hríbov. Priehradný múr vodnej nádrže Domaša, ktorý spája dve rekreačné strediská - Dobrú a Moniku opäť sprístupnili pre verejnosť. Otvorený je celoročne – v lete v čase 8:00-20:00. Prístup na priehradný múr bol pozastavený príkazom ministra vnútra po teroristických útokoch v Paríži v novembri 2015. Vtedy bola aj vodná nádrž zaradená do II. stupňa teroristického ohrozenia.


pár faktov o domaši


vodná nádrž vznikla v rokoch 1962-1967 na rieke Ondava a pôvodne bola projektovaná ako zásobáreň pitnej vody. Mala chrániť pred povodňami, na priemyselné i poľnohospodárske využitie, na chov rýb, ale aj na rekreáciu. Domaša je považovaná za možný zdroj pitnej vody. Možný preto, lebo ak by vodárenská nádrž Starina a Bukovec už neboli schopné dodávať pitnú vodu pre východné Slovensko, na rad by prišla pravdepodobne Domaša, ako nová zásobáreň pitnej vody. Plocha nádrže je 14,22 km2, dĺžka 13,8 km, maximálna šírka približne 3 km, maximálna hĺbka 25 m, s objemom vody 185 mil. m3.


domaša priniesla nielen zmeny v obyvateľstve, cestovnom ruchu ale aj v rastlinstve a živočíšstve. Nádrž využíva vo veľkom aj migrujúce vodné vtáctvo. Na Domaši bolo zistených viac ako 80 druhov rozličných vtákov. Niekde v okolí nádrže pravdepodobne už zopár rokov hniezdi aj orliak morský. Je to náš najväčší dravý vták.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. marca 2023, 11:08:07

bottom of page