región: ► zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
357 mnm
zemplínske hámre
+421 917 659 842
.zemplínske hámre - obec je zaujímavá hlavne svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami. Pôvodná osada Josefsthal vznikla v roku 1809 vďaka ťažbe a spracovaniu železnej rudy pod Sninským kameňom. V minulosti niesol názvy ako Hutta, Jozefova Hámra, Pustá Hámra a Sninské Hámre. Postupne sa v obci vybudovali hámre, drevouhoľná vysoká pec a železiarne. Železiarne dokonca v 19. storočí patrili k najdôležitejším producentom železnej rudy na Zemplíne.
.otváracie doby
celoročne
voľne prístupné
.poplatok za vstup
voľne prístupné
zemplínske hámre
.sprievodca
obec Zemplínske Hámre sa nachádza len 5 km od mesta Snina v doline Barnovho potoka. Obec je východiskovým bodom na turistiku do Vihorlatských vrchov k Sninskému kameňu a Morskému oku. V oblasti kameňolomu sa vypína prírodný útvar sopečného pôvodu nazvaný Babia skala, ktorá je obľúbeným miestom horolezcov.
jedinečná obec má čím prekvapiť
v Zemplínskych Hámroch sa nachádza múzeum s expozíciami priemyselnej výroby a etnografie, informačné centrum a Hámorský náučný chodník.
Múzeum v Zemplínskych Hámroch sa nachádza v najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila pre ubytovanie vedenia železiarní. Neskôr budova slúžila ako hostinec a obecný dom služieb.
samostatné expozície múzea v ďalších objektoch, hámroch, sa venujú kováčstvu a hámorníctvu. Múzeum je výnimočné strojmi, štôlňami, bucharmi a inými exponátmi charakteristickými pre toto územie. Pri vytváraní expozície priemyselnej výroby a etnografie bola vytvorená spolupráca s viacerými múzeami, napríklad aj s Baníckym múzeom Pro Gonzengergwerk Sargans vo Švajčiarsku.
náučný chodník svojimi trasami a technickými pamiatkami oboznamuje návštevníkov zaujímavosťami obce z čias ťažby železných rúd, priemyselnou činnosťou osady Josefsthal, výroby a spracovania železa či výrobou dreveného uhlia a dopravou dreva. Návštevník sa dozvie aj o udalostiach súvisiacich so vznikom osady, spôsobe bývania v minulosti, zaujímavé architektonické prvky kamenných murovaníc, ktoré už inde v zemplínskom regióne nenájde. Náučný chodník má 14 zastavení a dĺžku 6,8 km. Zaujímavou zastávkou je aj úzkokoľajová železnička - prvotne vybudovaná kvôli preprave kameňa z kameňolomu, neskôr na prepravu vyťaženého dreva z vihorlatských lesov. Sninskú úzkokoľajnú lesnú dráhu dal v rokoch 1912 – 1913 vybudovať gróf Jozef Degenfeld.
história
história obce Zemplínske Hámre sa začala koncom 18. storočia, kedy sa do Sniny prisťahoval podnikateľ Jozef Rholl, ktorý si myslel, že Vihorlatské pohorie je bohaté na zlato a striebro. Bola však bohatá len na železnú rudu. Ťažiť sa začalo v roku 1809, a toto územie kde založil aj osadu nazval Jozefova dolina. Z okolia Margecian do nej prisťahoval baníkov, sklárov a uhliarov, začal ťažiť a v hámroch spracovávať železnú rudu. S rozmachom ťažby pribúda aj osadníkov. V roku 1844 sa osada volala ako Szinna Hámor, v roku 1918 už ako obec Sninské Hámre, a v roku 1956 už ako Zemplínske Hámre. Postupne sa obec začala rozvíjať, v roku 1901 bola postavená kaplnka Ružencovej Panny Márie, cirkevná jednotriedna škola, neskôr kostol, ktorý bol v roku 1963 vysvätený. Patrónom kostola je Svätý Jozef – robotník. V rokoch 1990 – 1993 bola postavená budova kultúrneho domu s obecným úradom a poštou. V roku 2003 bol v obci postavený prvý súkromný penzión.